Antyrefleksyjna (antyodblaskowa)

Jak wszystkie szklane powierzchnie, okulary odbijają część światła trafiającego na ich powierzchnię. Rezultatem tego jest strata jasności i obniżony komfort wzrokowy z powodu rozpraszających refleksów i rozmytych obszarów. Soczewki antyrefleksyjne pokryte są ekstremalnie cienką warstwą powłoki, która, w zależności od stopnia padania światła, przepuszcza do 99% światła przez soczewkę. Jest to rozwiązanie zalecane dla ostrego i optymalnego widzenia.


 a_1

 

Antystatyczne

Soczewki okularowe z powłoką antyelektrostatyczną nie elektryzują się np. podczas czyszczenia ich suchą szmatką, dzięki cienkiej antystatycznej warstwie naniesionej na ich powierzchnię. Chronią oczy przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez monitory komputerowe starszych typów. Powierzchnia tych soczewki przyciąga tylko minimalne ilości kurzu przez co łatwo ją czyścić.

   fot_1
 

Hydrofobowe

Para na szkłach okularowych pojawia się w wielu sytuacjach. Przy wchodzeniu z zimnego do ciepłego pomieszczenia, w czasie uprawiania sportów, takich jak: bieganie, kolarstwo, tenis czy podczas picia gorących napoi, jedzenia gorących posiłków, gotowania wody lub otwierania zmywarki. Dzięki nowej technologii hydrofobowej można zapobiec zaparowaniu szkieł okularowych.

   hydro_1
 

Oleofobowe

Warstwa oleofobowa odpowiedzialna jest za utrudnianie przyczepiania się drobin tłuszczu do soczewek, przez co dużo łatwiej utrzymuje się takie soczewki w czystości. Soczewki mogą także posiadać właściwości antystatyczne, które utrudniają przyleganie kurzu, co w efekcie daje nam to, że soczewki są dłużej czyste i bardziej przejrzyste.

   oleo_1

 

Utwardzające

Utwardzenie podnosi nam wyłącznie mechaniczną odporność soczewek na zarysowania, co w przypadku mało wytrzymałych na uszkodzenia soczewek organicznych (plastikowych) ma duże znaczenie. Obecnie utwardzenie jest często zintegrowane z powłoką antyrefleksyjną.

   fot_2

 

 

Barwione

Soczewki barwione zwiększają funkcjonalność soczewek i atrakcyjność wizualną. Chronią oczy w warunkach zwiększonego promieniowania słonecznego – widzialnego i ultrafioletowego. Eliminują olśnienia i łzawienia oczu, poprawiają postrzeganie przy prowadzeniu pojazdów, chronią siatkówkę i rogówkę przed poparzeniami.

 

Z filtrem UV

Powłoki z filtrem UV blokują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Większość soczewek chroni wzrok przed promieniowaniem UV przechodzącym przez soczewki. Są również soczewki wzbogacone w powłokę blokującą część promieniowanie odbitego od wewnętrznej części soczewki. Więcej informacji znajdziecie Państwo w dziale o okularach przeciwsłonecznych.